Fényterápia – alternatív fizioterápiás eszköz a depresszió ellen

Pixabay.com/clouds-1117588_1280.jpg (Hans)

Egyesek számára az őszi-téli időszak nemcsak a lombok szép színessé válását, vagy a téli havas sportok lehetőségét jelenti, hanem ez az időszak az un. szezonális hangulati zavar (=SAD, egyfajta enyhe-mérsékelt fokú depressziós állapot) eljövetele is az esetükben…

Ezt az állapotot a napsugárzás és így a napi fénymennyiség lecsökkenése váltja ki, hisz az ősz végétől szinte egész télen át lerövidülnek a nappalok, korán sötétedik. Ilyen esetben a szervezetünk több alváshormont (melatonint) termel, sőt, a szerotonin nevű hírvivő anyag egy része is melatoninná alakul át. A szerotonin hiánya viszont régóta ismert a depresszió kialakulásának hátterében…

Ezen túl, a melatonin bár rendkívül fontos számunkra az alvás szabályozásához, túl magas szintje azonban már fáradékonyságot, energia hiányt okoz és hozzájárul a depressziós hangulat kialakulásához. A szerotonin hiánya pedig nemcsak hangulati zavart, szorongást válthat ki, hanem közre játszhat más, idegi eredetű zavarok, pl. migrén, fülzúgás, fibromyalgia (krónikus, egész testben szétterjedő fájdalmak) létrehozásában is.

A fényterápia természetes módon segíthet – a melatonin-szerotonin egyensúly helyreállítása révén – főként a szezonális hangulati zavar megszüntetésében.

A legújabb kutatási eredmények szerint a fényterápia hatékonysága megközelíti az antidepresszáns gyógyszerek ill. a népszerű pszichoterápiás kezelések, mint pl. a kognitív viselkedésterápia hatékonyságát ezekben a fent említett esetekben és különösen jól kezelhető vele a SAD.

pixabay.com/sunflowers-3640938_1280.jpg (JillWellington)

Mi a fényterápia sikerének elméleti alapja?

A fény az agy 24 órás cirkadián ritmusát, óráját irányító összetett rendszerekre hat, amelyek nemcsak alvási és ébrenléti ciklusainkat szabályozzák, hanem a hormonális aktivitást, az emésztést és más fontos testi funkciókat is.

A retinában (a szem fényérzékeny része) található speciális receptorok továbbítják a környezetünk fényről szóló információit a „szuper-kiazmatikus mag”-nak – ez az emberi szervezet fő óraközpontja az agyunk mélyén.

A közelmúltban a kutatások során további idegpályákat is felfedeztek, melyek a retina fényreceptoraitól kiindulva az agy más területeivel létesítenek kapcsolatot, pl. a „prefrontális kéreg”-gel, amely részt vesz a hangulatunk mellett más folyamatok, többek közt a tanulás szabályozásában. Ez alapján tehát úgy tűnik, hogy a cirkadián óránk beállításán túl a fényexpozíció hatással van sok egyéb, bonyolult agyi működésre is.

pixabay.com/understanding-3914811_640.jpg (geralt)

Így már nem meglepő, hogy a „fényzuhany” nemcsak a biológiai óránkat segít szabályozni, hanem azáltal, hogy növeli a test szerotoninszintjét, képes más problémák, mint pl. a fent említett migrén, alvás- és evészavarok, vagy kiégés esetén hatékony megoldást adni, valamint a szezonális depresszió kezelésére is jó hatásfokkal alkalmazható.

Hogyan kell használni a fényterápiát?

A hatékony fénymennyiség – aminek az elektromágneses spektruma a napfényt kell, hogy utánozza – legalább 10.000 Lux. Ehhez képest egy jól megvilágított iroda fényforrásainak az összes fényereje ritkán éri el az 500 Lux-ot… Ráadásul, a szokványos elektromos fényforrások fénye nem képes hatni a szem érzékelő receptorain keresztül az agyi – fent részletezett – központokra és folyamatokra.

A fényterápiás készülékek (fénydobozok) használatára általában a 20-40-60 cm-es távolságot ajánlják. Ide ülve a kezelt paciens végezhet hétköznapi tevékenységeket (pl. olvashat, teázhat, zenét hallgathat) – miközben persze a szemet folyamatosan nyitva kell tartani – és időnként néhány pillanatra a fényforrás felé kell pillantani.  

Kerülni kell az alkalmazás teljes időtartama alatt a közvetlen fénybe tekintést, mivel ez a retina túlságos ingerlését válthatja ki. A lámpa első használatát követően szem és fejfájás jelentkezhet, ami a további kezelések során elmúlik, miután az idegrendszer már hozzászokott az új ingerekhez.

A kezelés akkor a leghatásosabb, ha a fényterápiát legalább 7 egymást követő napon végzik. Az első két alkalommal 15 percig, majd növelhető 30 percre az időtartam. Előnyös, ha a fénykezelés a reggeli ébredést közvetlenül követően, ill. azután legfeljebb 1 órán belül kerül alkalmazásra.

https://Light_Therapy_Lamp-1200×628-Facebook-1200×628.avif

Van-e mellékhatása a fényterápiának?

Ritka esetekben a terápia mániás epizódot válthat ki (főként az un. bipoláris zavarban szenvedőknél), ami a legtöbb antidepresszáns gyógyszer szedésének elkezdésekor is, szintén ritkán, előfordulhat. A súlyos depresszióban szenvedők csak pszichiáter irányítása mellett próbálhatják ki a fényterápiát.

Az expozíció túl gyors növelése vagy a készülék túl hosszú használata is mániás tüneteket válthat ki, szintén főként a bipoláris zavarban szenvedőknél. Szemproblémákban érintetteknek (pl. zöldhályog, szürkehályog vagy cukorbetegség okozta szemkárosodás) a fényterápia megkezdése előtt szemorvosi véleményezést kell kérniük.

A fényterápia előnyei

Az antidepresszáns gyógyszereknél gyakran több hétbe telik, mire elkezdenek hatni, és néha zavaró mellékhatásokat okoznak, például hányingert, súlygyarapodást és szexuális zavarokat. Azoknál az embereknél, akik jól reagálnak a fényterápiára, a depresszió tünetei általában egy héten belül javulni kezdenek, a mellékhatások pedig – köztük a szem megerőltetése és a fejfájás – nem gyakoriak ill. enyhék.

A terhes vagy idős, depresszióban szenvedő betegeknél mindenképp van értelme a fényterápia kipróbálásának, mivel ezeknek a csoportoknak gyakran kerülniük kell vagy csökkenteniük kell a gyógyszerhasználatot. Az idősek, különösen a mozgásukban korlátozottak, gyakran sok időt töltenek félhomályos környezetben, ami miatt hajlamosakká válnak a depresszióra.

Pixabay.com/old-man-1023145_640.jpg (yacprot05)

Fényterápia – készülék nélkül?

Egy kora reggeli séta fényterápiás előnyöket kínálhat. Egy ragyogó napsütéses napon körülbelül 50 000 lux, de felhős, szürke napokon is kb. 10 000 luxnyi fényhatás ér bennünket a szabadban tartózkodás közben…

Pixabay.com/girl-1828112_1280.jpg

Napsütéses napokon a nap elég fényes ahhoz, hogy terápiás hatást érjen el, még akkor is, ha a szemet a nap ultraibolya sugárzásától védő napszemüveget visel valaki.

Pixabay.com/people-2568661_1280.jpg (StockSnap)

Ha 30 percet sétálsz, akkor egy egészséges adag hangulatjavítót is kapsz ajándékba…😀

Ha azonban az időjárás vagy a mozgáskorlátozottság miatt ez a cél túl nagy kihívást jelent, a nap bármely szakában, mindössze 15 percnyi friss levegőn ücsörgés is kedvezően képes megváltoztatni az ember hangulatát!

Pixabay.com/pensioner-998544_640.jpg (voffka1966)

A bejegyzés elkészítéséhez felhasznált források: https://www.health.harvard.edu/blog/light-therapy-not-just-for-seasonal-depression-202210282840;                                                                                                                                                                                           https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/seasonal-affective-disorder/in-depth/seasonal-affective-disorder-treatment/art-20048298#

Oszd meg, ha tetszett!